BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Bršlen európsky
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Bršlen európsky

Euonymus europaeus

Ľudový názov

kňažské čiapočky, kvadrátky

Výskyt rastliny

Rastie v kroviskách, na brehoch, v drevitých zárastoch, v listnatých lesoch a krovinách od nížin po horský stupeň.

Použitie rastliny

Dávnejšie sa používal ako prostriedok proti hmyzu a svrabu. Používa sa v homeopatii pri kolikových hnačkách a pečeňových poruchách, pri nešpecifických ochoreniach pečene, žlčníka alebo pri poruchách trávenia, dokonca aj ako psychoanaleptikum.

Popis rastliny

Opadavý ker, ojedinele strom s hladkou zelenosivou kôrou. Listy sú holé, vajcovité, končisté, na okraji drobno pilkovité. Malé a štvorpočetné kvety s nenápadnou zelenkastou korunou, dozrievajú na karmínovočervené štvorpuzdrové tobolky so semenami ukrytými v miešku.

Pestovanie rastliny

Vyžaduje vlhkú výživnú pôdu, skôr vápnitú. Pestuje sa ako ozdobný živý plot, ale aj v kvetináčoch. Odoláva mrazu, suchu a potrebuje slnečné stanovisko, polotieň. Dá sa formovať zostrihávaním. Semená sa zbierajú koncom 10. mesiaca a sadia sa do pôdy.

 

 

 

Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.