BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Broskyňa obyčajná
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Broskyňa obyčajná

Prunus persica

Výskyt rastliny

Broskyňa pochádza z Číny. Vyvážajú ju hlavne Španieli a Taliani. U nás sa pestuje v nižších oblastiach.

Použitie rastliny

Jadrá broskyne obsahujú vitamín B17 považovaný za liek na rakovinu, plody sa používajú proti kašľu, astme a uvoľňujú zápchu, účinkujú protistresovo a upokojujúco, zlepšujú náladu a krvný obeh, srdce, upevňujú cievy a tkanivá, pomáhajú redukovať hmotnosť a vyrovnávajú hladinu cukru v krvi. Zvyšujú obranyschopnosť organizmu, stabilizujú hladinu hormónov a pomáhajú vylučovať vodu. Využíva sa v potravinárskom priemysle na výrobu aróm, pridáva sa do kozmetických prípravkov, vyrábajú sa z nej destiláty.

Popis rastliny

Opadavý menší strom s nízkou, širokou, kotlovitou, rozloženou korunou, často dorastá do výšky 5 až 8 m. Kôra je v mladosti hladká, vekom rozpukaná. Listy sú kopijovité, dlhé 8 až 14 cm s okrajom čepele mierne zúbkatým. Kvety rastú jednotlivo alebo vo dvojiciach s lupienkami bielej, ružovej alebo červenkastej farby. Plodom je kôstkovica, ktorá je husto zamatovo chlpatá, okrúhla a s výrazným podlhovastým švom. Plody sú šťavnaté s rôznymi farebnými odtienmi, na slnečnej strane býva červená. Jadro je ľahké oddeliť od dužiny.

Pestovanie rastliny

Patrí medzi teplomilné rastliny s vysokým nárokom na svetlo. Pôdu vyžaduje hlbokú, priepustnú, hlinitú, s nízkou hladinou podzemných vôd. Vysádzajú sa od 3. po 4. mesiac. Najlepšie sa sadí ako jednoročná. Po vysadení ju treba poriadne zostrihnúť na dve očká. Rez robíme vo fáze ružového púčika v lete. Pestuje sa aj zo semena, vtedy kôstka musí prejsť stratifikáciou (vlhký piesok). Dá sa pestovať aj v črepníkoch na balkóne. Zbierajú sa dozreté plody, s nemožnosťou skladovania, preto sa hneď jedia alebo spracovávajú do kompótov a džemov. Kôra sa zbierá z mladých stromov na jar, listy v lete po zbere úrody, následne sa sušia.

 

 

 

Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.