briezka
Svetlé miesta, nížiny, chladnejšie prostredie, lesíky.
Breza sa využíva na pomoc pri chorobách vylučovacích orgánov, reumatizme a dne, žalúdočných a črevných ťažkostiach, hemoroidoch. V kozmetike ako šampón a dermatológii proti vyrážkam.
Strom so štíhlym kmeňom, vysoký asi 20 m, s výrazne bielou kôrou, ktorá sa po praskaní odlupuje v priečnych pásikoch. Prevísajúce mladé konáre pokrývajú bradavičnaté žliazky. Striedavé listy sú dlhostopkaté, so srdcovito vajcovitou, pílkatou čepeľou, na líci so sýtozelenou, na rube svetlejšou farbou. Kvety sú prevísajúce jahňady. Plod je jednosemenný a je to krídlatá nažka.
Breza portrebuje slnečné stanovište a vlhkú piesčitú pôdu. Semienka potrebujú stratifikovať a to prírodne alebo umelo. Ak umelo, tak ich vložíme na 1 deň do vody a následne na 2 až 3 mesiace do chladničky. Ak prírodne, vysejeme ich na jeseň. Zľahka sa nasypú na substrát na stanovisko. Rastlinu je lepšie si predpestovať. Pri množení z odrezkov drevnaté prútiky napicháme do ľahkej, priepustnej a vzdušnej pôdy. Zbierajú sa listy 2 mesiace po rozvinutí. Sušíme ich na vzdušnom mieste jednotlivo.