BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Brest hrabolistý
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Brest hrabolistý

Ulmus minor

Ľudový názov

brest poľný

Výskyt rastliny

Rastie v krovinách, na okrajoch lesov, v zmiešaných a lužných lesoch, v záhradách a parkoch.

Použitie rastliny

Používa sa na liečbu porúch trávenia a silných hnačiek, ako kloktadlo proti zápaloch ústnej dutiny a hltana, na vymývanie hnisavých a otvorených rán.

Popis rastliny

Je to strom s hladkou kôrou. Striedavé listy sú vajcovité, stopkaté, na vrchnej strane holé a hladké, s čepeľou nepravidelnou a s pílkovitým okrajom čepele. Má krátke vetvičky, na ktorých rastú v bočných zväzkoch krátkostopkaté kvety tvoriace zvoncovité a päťpočetné okvetie, kvitnúce ešte pred pučaním listov. Oplodňovanie vetrom. Plod je krídlatá holá nažka.

Pestovanie rastliny

Vyžaduje slnečné stanovisko s mierne suchou až vlhkou pôdou, sviežou, hlbokou a bohatou na živiny. Znáša mierne kyslú pôdu. V prvých rokoch režeme v 2. až 3. mesiaci dlhé výhonky, na štíhlejší rast a zosilnenie kmeňa. Semená/nažky zbierame od 5. do 6. mesiaca a vysievame hneď po zbere na stanovisko len 0,5 cm hlboko do substrátu. Pre jarný výsev semeno presušíme a uskladníme a 2-3 týždne pred siatím semená namočíme na 1 deň. Zbierame kôru, ktorú narezávame ručne do kruhov a lúpeme. Oškrabujeme hornú vrstvu kôry.

 

 

 

Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.