BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Brečtan popínavý
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Brečtan popínavý

Hedera helix

Ľudový názov

blušť, líček, zimolez

Výskyt rastliny

Divo rastie v tienistých lesoch, na múroch, na skalách a vysádza sa v parkoch a na cintorínoch. Pestuje sa ako izbová rastlina.

Použitie rastliny

Je to saponínová droga, pôsobí expektoračne (vykašliavanie), antispazmoticky, ľahko sedatívne a protiedémovo, proti čiernemu kašľu, pri spastických bronchitídach, proti reumatizmu, dne, na povzbudenie činnosti pečene a žlčníka, ako prostriedok na rany a pri parazitických ochoreniach.

Popis rastliny

Drevnatá liana s dlhou 30 m stonkou s priliepavými korienkami, ktorými sa zachytáva na podložke. Vždyzelené dlhostopkaté kožovité listy sú troj - až päťlaločné, na plodných konárikoch celistvookrajové. Zelenkasté kvety rastú v okolíkatých strapcoch. Plodom sú čierne jedovaté bobule dozrievajúce v 3. až 4. mesiaci.

Pestovanie rastliny

Rozmnožuje sa ľahko 12 cm odrezkami. Tie buď dáme do substrátu prikrytého igelitom alebo do pohára s vodou, kde zakorenia. Zrezávame počas celého roka a na jar. Preferuje tienisté miesta s dostatkom vlahy, prirodzený dážď alebo pravidelné rosenie. Preferuje neutrálne pôdy. Zbierajú sa laločnaté listy a sušia sa na slnku. Rastlina je citlivá na mráz.

 

 

 

Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.