sosna
Rastie na piesku, vápencových skalách, rašelinových pôdach, tvorí lesy v miernych oblastiach.
Je prísadou do mastí proti reumatizmu a pri neuralgických bolestiach, do kúpeľov pri nervovo-svalových a kĺbových ochoreniach. Pomáha odhlieňovať, aktivuje svalstvo, má dobrý vplyv na chrbticu, zvyšuje vitalitu, vyživuje pleť a svalstvu dodáva elasticitu a silu. Drevo sa využíva v stavebníctve aj nábytkárstve. Terpentínovu živicu (lesná smola) využívame v priemysle, ako terpentínový olej, na inhalácie pri zápaloch priedušiek a horných dýchacích ciest.
Borovica je mrazuodolný, vzpriamený, ihličnatý, jednodomý a 20 - 40 m vysoký strom, ktorý má v mladosti konáre v praslenoch a neskôr vytvára rozložitú, širokorozvetvenú, guľovitú, vysokoposadenú korunu. Vo vrchnej časti kmeňa má šupinovitú červenohnedú odpadávajúcu kôru a na spodu popukanú purpurosivú. Ihlice sú modrozelené, dlhé 4- 8 cm a vyrastajú vo zväzku po dvoch. Šišky sú vajcovito-kužeľovité visiace s kosoštvorcovým štítkom semenných šupín, pri dozrievaní menia farbu zo zelenej na hnedú.
Rozmnožuje sa semenami, ktoré potrebujú stratifikáciu. Buď vkladáme semená do vlhkého piesku v nádobách do mrazu, alebo vo vrecku na mesiac do chladničky. Pred vysadením semená namočíme na 1 deň do vody. Ľahko sa tvaruje rezom. Dobre znáša sucho a chudobnú, ale priepustnú pôdu na svetlom stanovišti. Na jar zbierajú sa mladé výhonky a sušia sa.Z dreva sa získava živica.