BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Borovica lesná
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Borovica lesná

Pinus sylvestris

Ľudový názov

sosna

Výskyt rastliny

Rastie na piesku, vápencových skalách, rašelinových pôdach, tvorí lesy v miernych oblastiach.

Použitie rastliny

Je prísadou do mastí proti reumatizmu a pri neuralgických bolestiach, do kúpeľov pri nervovo-svalových a kĺbových ochoreniach. Pomáha odhlieňovať, aktivuje svalstvo, má dobrý vplyv na chrbticu, zvyšuje vitalitu, vyživuje pleť a svalstvu dodáva elasticitu a silu. Drevo sa využíva v stavebníctve aj nábytkárstve. Terpentínovu živicu (lesná smola) využívame v priemysle, ako terpentínový olej, na inhalácie pri zápaloch priedušiek a horných dýchacích ciest.

Popis rastliny

Borovica je mrazuodolný, vzpriamený, ihličnatý, jednodomý a 20 - 40 m vysoký strom, ktorý má v mladosti konáre v praslenoch a neskôr vytvára rozložitú, širokorozvetvenú, guľovitú, vysokoposadenú korunu. Vo vrchnej časti kmeňa má šupinovitú červenohnedú odpadávajúcu kôru a na spodu popukanú purpurosivú. Ihlice sú modrozelené, dlhé 4- 8 cm a vyrastajú vo zväzku po dvoch. Šišky sú vajcovito-kužeľovité visiace s kosoštvorcovým štítkom semenných šupín, pri dozrievaní menia farbu zo zelenej na hnedú.

Pestovanie rastliny

Rozmnožuje sa semenami, ktoré potrebujú stratifikáciu. Buď vkladáme semená do vlhkého piesku v nádobách do mrazu, alebo vo vrecku na mesiac do chladničky. Pred vysadením semená namočíme na 1 deň do vody. Ľahko sa tvaruje rezom. Dobre znáša sucho a chudobnú, ale priepustnú pôdu na svetlom stanovišti. Na jar zbierajú sa mladé výhonky a sušia sa.Z dreva sa získava živica.

 

 

 

Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.