jalovec obecný
Podhorské a horské oblasti, kamenité vápenaté pôdy.
Využíva sa hlavne pri chorobách močových ciest, má dezinfekčné a močopudné pôsobiace silice, pri kašli a poruchách látkovej výmeny, liečbe kĺbového reumatizmu, kožných chorobách, na úpravu nepravidelnej menštruácie, pri kašli. Pri výrobe liehovín a sirupu.
Borievka je ihličnatá vždyzelená dvojdomá drevina s tvrdými, pichľavými, zelenomodrými ihlicami v trojpočetných praslenoch. Na samičích jedincoch sú kvety zoskupené v drobných šišticiach a samčie jedince majú kvety obalené tromi pármi semenných šupín, tvoria jahňady. Opeľuje sa vetrom a po ňom šupiny samičích kvetov zrastú a zdužnatejú. Plod je borievka (trojsemenná bobuľa). Zelené oplodie sa sfarbuje až na tmavomodro. Na jednom kríku možno vidieť aj zelené nezrelé bobuľky a dozrievajúce väčšie modré bobuľky.
Dobre znáša sucho a mráz. Má rada slnko a hlinité až piesočnatohlinité pôdy. Je vhodná do skalnatých kompozícií ako aj na pestovanie v črepníkoch. Semená len slabo zatlačíme do zeminy. Plody sa zbierajú druhý rok v jeseni a sušíme ich v tieni na vetranom mieste. Ich tvar sa formuje každoročným orezávaním. Používa sa aj do živých plotov.