BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Borievka obyčajná
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Borievka obyčajná

Juniperus communis

Ľudový názov

jalovec obecný

Výskyt rastliny

Podhorské a horské oblasti, kamenité vápenaté pôdy.

Použitie rastliny

Využíva sa hlavne pri chorobách močových ciest, má dezinfekčné a močopudné pôsobiace silice, pri kašli a poruchách látkovej výmeny, liečbe kĺbového reumatizmu, kožných chorobách, na úpravu nepravidelnej menštruácie, pri kašli. Pri výrobe liehovín a sirupu.

Popis rastliny

Borievka je ihličnatá vždyzelená dvojdomá drevina s tvrdými, pichľavými, zelenomodrými ihlicami v trojpočetných praslenoch. Na samičích jedincoch sú kvety zoskupené v drobných šišticiach a samčie jedince majú kvety obalené tromi pármi semenných šupín, tvoria jahňady. Opeľuje sa vetrom a po ňom šupiny samičích kvetov zrastú a zdužnatejú. Plod je borievka (trojsemenná bobuľa). Zelené oplodie sa sfarbuje až na tmavomodro. Na jednom kríku možno vidieť aj zelené nezrelé bobuľky a dozrievajúce väčšie modré bobuľky.

Pestovanie rastliny

Dobre znáša sucho a mráz. Má rada slnko a hlinité až piesočnatohlinité pôdy. Je vhodná do skalnatých kompozícií ako aj na pestovanie v črepníkoch. Semená len slabo zatlačíme do zeminy. Plody sa zbierajú druhý rok v jeseni a sušíme ich v tieni na vetranom mieste. Ich tvar sa formuje každoročným orezávaním. Používa sa aj do živých plotov.

 

 

 

Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.