BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Borák lekársky
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Borák lekársky

Borago officinalis

Ľudový názov

burák, brutnák, atlacier, oharkový kvet, radosť srdca

Výskyt rastliny

Borák je z oblasti Stredozemia, odkiaľ sa rozšíril do európskych krajín. Nájdeme ho vo voľnej prírode a v záhradách.

Použitie rastliny

Borák má úžasné protizápalové účinky a jeho hlavné využitie je pri zápaloch močových ciest. Používa sa pri ťažkostiach dýchacích ciest, kašli, zachrípnutí. Povzbudzuje imunitu organizmu, upravuje látko­vú premenu v tele a utišuje nervovú sústavu. Používame ako masť pri vyrážkach a kožných zápaloch. Mladé listy obsahujú vitamín C a chutia výborne na jar v šalátoch.

Popis rastliny

Listy má drsnochlpaté s vláknitým koreňom. Má 20-60 cm vysokú, rozkonárenú stonku. Má vráskovité listy a modré, niekedy aj bielomodré kvety v riedkych závinkoch. Plody boráku sú hnedé tvrdky. Je to medonosná bylina.

Pestovanie rastliny

Pestujeme v živnej hlinitopiesočnatej vápnitej pôde, najlepšie v záhradách. Semená vysievame priamo do pôdy, klíčia 1-3 týždne. Rastlinu treba aj vyplieť. Vysievajte ho pri rajčinách, jahodách a uhorkách, zlepší im chuť aj vôňu.

 

 

 

Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.