BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Bôľhoj lekársky
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Bôľhoj lekársky

Anthyllis vulneraria

Ľudový názov

úročník, žltá ďatelina, skalák

Použitie rastliny

Používa sa na zle hojace sa rany, otvorené rany, vredy predkolenia, na podporenie metabolizmu, prečistenie celého tela a ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny a hrdla.

Popis rastliny

Je to 10-50 cm vysoká, striebristo chlpatá rastlina. Prízemné listy tvorí elipsovité, celistvookrajové, ktoré vytvárajú ružicu. Listy na stonke sú nepárnoperovito zložené, delené, koncový lístok je veľký podlhovasto-vajcovitý. Kvety sú usporiadané do guľovitých hlávok, zlatožlté, biele alebo purpurové, kalich je plstnatý a po odkvitnutí nafúknutý.

Pestovanie rastliny

Je to nenáročná bylina, ktorá nepotrebuje veľké množstvo pôdy. Znesie mrazy aj nedostatok vody, má rád vápenaté kamenité substráty. Najjednoduchší spôsob je si ju doniesť z voľnej prírody a zasadiť na stanovisko. Zbierame kvetné hlávky, ktoré sušíme v tenkých vrstvách do 35 °C v tieni.

 

 

 

Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.