BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Bolehlav škvrnitý
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Bolehlav škvrnitý

Conium maculatum

Výskyt rastliny

Húštiny, kroviská, živé ploty a teplejšie stanoviská pri obydliach.

Použitie rastliny

Zápary z plodov sa používajú najmä v lekárstve u detí, čaje sú vetropudné.  V minulosti sa používala táto droga ako utišujúci liek proti kašľu i astme a pri duševných chorobách. Takisto napomáha pri bolestiach predstojnice a chorobách nervového pôvodu. Rastlinu predpisuje výlučne lekár, je jedovatá.

Popis rastliny

Bylina vysoká 100- 200 cm, byľ holá, červenkastoškvrnitá, dutá. Listy sú s trojito perovito zloženou čepeľou, s pošvami, horné, sediace. Drobné, biele kvety sú zložené do koncových okolíkov zložených z 8- 15 okolíčkov. Plody sú visiace dvojnažky, celkom lysé, vajcovito-guľaté, sivozelené až hnedozelené, rebrá im rovnomerne vynikajú, sú krídlaté a na okraji jemne poprehýbané. Rastlina zapácha po myšiach.

Pestovanie rastliny

 

 

 

Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.