BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Boldovník liečivý
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Boldovník liečivý

Peumus boldus

Výskyt rastliny

Hlavným výskytom je Peru a Chile. U nás sa nachádza len v botanických záhradách.

Použitie rastliny

Má priaznivé účinky na pečeň, s protikŕčovými a protizápalovými vlastnosťami. Má antioxidačné účinky. Listy upravujú činnosť obličiek i tráviaceho ústrojenstva, podporuje sekrécie žlče, pôsobia aj ako choleretikum. Silica je účinná proti rôznym črevným parazitom.

Listy sa často používajú ako korenie, najviac na ryby. Jedlá dužina plodov je maslovitá a aromatická. Kôra je plná trieslovín a používa sa na farbenie a TETOVANIE. Tradične sa zo sušených plodov vyrábali korálky, ktoré pri zahriatí napr. slnkom, vydávajú škoricovú vôňu.

POZOR: Silica je jedovatá pre svôj obsah askaridolu. Nepoužívať!

Popis rastliny

Menší dvojdomý 5- 8m vysoký strom s vajcovitými, sivozelenými, tvrdými listami, s gáfrovou vôňou aromatickej chuti. Kvety bielej farby, zoskupené do vrcholíkatého súkvetia. Plody sú modrozelené kôstkovice.

Pestovanie rastliny

Dnes sa už pestuje v Čile a celej latinskej Amerike.

 

 

 

Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.