BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Bôb obyčajný
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Bôb obyčajný

Vicia faba / Faba vulgaris

Ľudový názov

bôb záhradný

Výskyt rastliny

Rastie na slnečných, teplých a chránených miestach s vysokou vlhkosťou a zrážkami.

Použitie rastliny

Obsahuje veľké množstvo bielkovín, vitamíny A a E. Pomáha pri problémoch s kĺbmi, pri Parkinsonovej chorobe, hypertenzii a malárii, podporuje dobrú náladu. Považuje sa za afrodiziakum.

Popis rastliny

Bôb je mohutná, vysoká rastlina s mohutným okvetím. Má vzpriamenú stonku s párnoperovitými listami. Koreňový systém je málo vyvinutý. Súmerné kvety sú bielej farby, veľké 4-6 cm, s piatimi okvetnými lístkami. Plody sú struky hnedočervenej farby. Listy rastú trojpočetné, kožovité, oválne.

Pestovanie rastliny

Bôb záhradný pestujeme zo semien od 2. do 3. mesiaca do hĺbky 4 až 8 cm. Úrodu zbierame v 6. a 7. mesiaci. Preferuje hlboké, humózne, úrodné, ťažšie a hlinito-ílovité pôdy a substráty na slnečnom stanovišti. Dá sa dopestovať z predpestovaných priesad, ktoré zasievame v 2. mesiaci. Tvorí aj ozimné odrody, ktoré vysievame na jeseň. Ako ochrana proti voškám slúži rez vrchných výhonkov v 4. až 5. mesiaci.

 

 

 

Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.