BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Blyskáč jarný
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Blyskáč jarný

Ficaria verna

Ľudový názov

babí blysk, blýskavé kvieťa, blyšťok, celidon menší, krtičník menší, rúpník

Výskyt rastliny

Dočasne zaplavované miesta, v lužných lesoch na tienistých miestach a na lúkach vo vyšších polohách, prameniská, mokrade, brehové porasty.

Použitie rastliny

Pomáha pri kožných ochoreniach, proti hemoroidom, príležitostne na kožné vyrážky, na zastavenie krvácaní, zmiernenie bolestí. Je používaný v homeopatii a ako zdroj vitamínu C.

Popis rastliny

Je to trvalka vysoká 10 - 30 cm so stonkou poliehavou až vystúpavou. Prízemné listy sú dlhostopkaté, mäsité, srdcovito vajcovité až okrúhlo obličkovité a na okraji celistvookrajové až zúbkaté. Byľové listy sú krátkostopkaté, v ich pazuchách ostávajú rozmnožovacie pahľúzky. Kvety su stopkaté, zlatožlté, jednotlivé, pravidelné. Plodom sú guľovité nažky so zobáčikom, prenášané mravcami. Korene rastú niťovité a kyjačikovité, zhrubnuté.

Pestovanie rastliny

Zbierame koreň s vňaťou. Vykopávame v jeseni, nesušíme, ale spracujeme ho čerstvý na výťažok. Vňať sa používa mladá a čerstvá. Rastie na slabokyslých až neutrálnych hlinitých pôdach s veľkou vodnou kapacitou a v tieni.

 

 

 

Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.