BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Betonika lekárska
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Betonika lekárska

Betonica officinalis

Ľudový názov

babin zub

Výskyt rastliny

Horské lúky, listnaté lesy, krovinaté stráne, brehy riek a potokov.

Použitie rastliny

Priaznivo pôsobí na sliznice tráviaceho traktu. Zabraňuje prenikaniu toxínov do krvného obehu tým, že na povrchu tráviacich orgánov vytvára ochranný film. Mierne zvyšuje krvnú zrážanlivosť. Čaj je priaznivo účinný aj pri kašli, zápaloch dýchacích ciest, močového mechúra a upokojuje nervovú sústavu. Používa sa aj na opuchliny a rany. Dokonca oživuje údy po porážke, napomáha pri epilepsii.

Popis rastliny

Betonika je 20 - 60 cm vysoká bylina s podzemkom, ktorý vyháňa ružicu prízemných dlhostopkatých, vajcovito kopijovitých, vrúbkovaných, na spodnej strane chlpatých listov. Listy na stonke sú protistojné, krátkostopkaté, vráskaté a pretiahnuto srdcovité. Kvety majú zvončekovitý kalich, purpurovočervenú dvojpyskovú korunu a sú zoskupené do nepravidelných praslenov tvoriacich valcovitý klas. Je to výrazne medonosná rastlina. Plodom sú tvrdky.

Pestovanie rastliny

Dá sa pestovať zo semienok, ale jednoduchšie je ju niekde nájsť a presadiť si kus rastlinky priamo z prírody. Vyžaduje slnečné a vlhké miesto, ťažkú hlinito-piesočnú pôdu.

 

 

 

Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.