BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Benedikt lekársky
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Benedikt lekársky

Cinicus benedictus

Ľudový názov

požehnaný bodliak, zajačie oko, krasovlások

Výskyt rastliny

Slnečné miesta, záhrady, Orient a Stredomorie.

Použitie rastliny

Používa sa v ľudovom liečiteľstve, pri nervových ochoreniach, nespavosti, posilňovaní organizmu, reume a dne. Tak isto aj ako močopudný prostriedok a pri chorobách dýchacích ciest. Udržuje črevné funkcie a zdravú črevnú mikroflóru, tonizuje proti nadúvaniu. Pomáha pri tvorbe tráviacich šťiav. Je považovaný za jeden z najlepších rastlín na liečbu rakoviny.

Popis rastliny

Benedikt dorastá až do výšky 40 až 70 cm. Podzemok má červenohnedú farbu, vyrastá z neho rozkonárená, hranatá, pavučinovito vlnatá stonka. Stonkové listy sú striedavé, zbiehavé, kopijovité, perovito strihané, po okraji dvojito zúbkaté, ostnaté a žliazkato chlpaté. Koncové úbory kvetov, sediacich na plievkatom lôžku, majú ostnaté fialkasté zákrovy a sú neplodné. Žlté kvety terča sú rúrkovité a obojpohlavné. Plod je ryhovaná nažka a rastlina zapácha.

Pestovanie rastliny

Je to teplomilná rastlina, ktorej semienka sa vysievajú v 4. mesiaci do riadkov 35 cm od seba na chránené stanovište s plným slnkom. Vyklíčia v priebehu 8 až 10 dní. Rastlina má rada vápenaté, piesočnaté a hlinité pôdy. Pravidelne okopávame a zbavujeme buriny. Listy a vňať sa zbierajú v 5. mesiaci. Bylinné vrcholy režeme vo veľkosti 25-30cm, 5 cm nad zemou pred kvitnutím. Najlepší je prvý a druhý zber. Sušíme v tieni do 30°C.

 

 

 

Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.