BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Bedrovník väčší / lomikameňový
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Bedrovník väčší / lomikameňový

Pimpinella major / saxifraga

Ľudový názov

bedrovník

Výskyt rastliny

Na lúkach a pasienkoch.

Použitie rastliny

Pomáha pri kašli a zachrípnutiach, pri poruchách trávenia, pri chorobách močového ústrojenstva. Napomáha pri látkovej premene. Pridáva sa do kúpeľov (pri zle hojacich sa ranách) a ako kloktadlo.

Popis rastliny

Byliny s vretenovitým, nepríjemne zapáchajúcim podzemkom. Bedrovník lomikameňový je vzrastom menší, má 20-60 cm vysokú, priamu, rozkonárenú, valcovitú, jemne ryhovanú páperistú stonku. Bedrovník väčší má stonku až 1 m vysokú, holú, spravidla hranatú, hrubo brázdenú a dutú. Má korenistý pach a ostrú, páliacu chuť. Plody sú dvojnažky a kvety sú biele, prípadne červenkasté v zložených okolíkoch.

Pestovanie rastliny

Nenáročná bylina, ktorá potrebuje vápenatú pôdu. Rozmnožujeme ich semenami alebo jednoduchším rozdelením trsov. Zbierame podzemok s koreňmi a kvitnúcu vňať. Koreň zo starších rastlín zbierame v 3. až 4. mesiaci. Z mladších v 9. až 10. mesiaci. Sušíme v tme do 35°C.

 

 

 

Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.