BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Bedrovník aníz
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Bedrovník aníz

Pimpinella anisum

Ľudový názov

aníz voňavý, aníz

Výskyt rastliny

Pestovaný v záhradách a na poliach, vápenaté piesočné pôdy, slnečné miesta.

Použitie rastliny

Aníz má odhlieňovacie a odkašliavacie účinky. Podporuje činnosť žliaz, z toho aj mliečne u dojičiek. Uvoľňuje črevné a žalúdočné koliky, mierni nepriaznivé pohyby žalúdka a čriev. Používa sa ako korenina (india a čína) a ako ochucovadlo do alkoholických nápojov.

Popis rastliny

Aníz je jednoročná bylina s vretenovitým koreňom. Má 30-60 cm vysokú, priamu, v hornej časti rozkonárenú, dutú, jemne ryhovanú stonku s dlaňovito laločnatými listami trojakého tvaru a biele kvety v zložených okolíkoch, päťpočetné, medonosné a biele. Plod je hruškovitá alebo vajcovitá dvojnažka, 5 mm dlhá, hnedožltej až zelenohnedej farby. Rastlina príjemne vonia a je jemne páperistá. 

Pestovanie rastliny

Je veľmi náročný na svetlo a teplo, najmä keď dozrievajú semená. Pestuje sa v neprehnojených pôdach, hlavne na juhu. Aníz sa seje v polovici 4. mesiaca do hĺbky 10-20 mm do riadkov. Klíči pomalo. Semená dozrievajú 6-8 týždňov po rozkvitnutí, čiže 8. až 9. mesiac. Zbiera sa, keď je porast žltkastohnedý a aspoň 2/3 plodov sú šedozelenej farby. Zbiera sa odrezávaním rastlín. Po sušení na plachte sa semeno zľahka vymláti.

 

 

 

Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.