BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Bazalka pravá
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Bazalka pravá

Ocimum basilicum

Použitie rastliny

Táto jednoročná bylina má rozvetvenú štvorhrannú stonku veľkú 30 - 60 cm. Protistojné dlhostopkaté vajcovité listy s hladkou čepeľou rastú k vrcholu stonky menšie. Kvety rastú z pazúch listeňov, sú drobné, žltobiele a ružovkasté pyskovité päťpočetné a tvoria husté klasy. Celá rastlina charakteristicky vonia. Plodom je tvrdka s oválnymi semenami.

Popis rastliny

Užíva sa pri chronických zápaloch priedušiek, sprevádzaných kašľom, pri ťažkostiach tráviaceho traktu, nechutenstve a plynatosti, chorobách močových ciest, zvonka na obtiažne sa hojace rany. Je aromatická a má korenistú vôňu preto
sa používa najmä v kuchyni na dochucovanie jedla. Je cennou včelárskou rastlinkou.

Pestovanie rastliny

Pre prípravu priesad vysievame osivo od polovice 3. mesiaca. Priesady potom sadíme v 5. mesiaci. Priamy výsev môžeme urobiť koncom 4. mesiaca. Vyžaduje nezaburinené stanoviská a dá sa pestovať aj v črepníku na slnečnom mieste. Vyžaduje dostatok vlahy. Zbiera sa vňať vysoká 10- 15 cm, po zbere znova rastie.

 

 

 

Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.