BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Baza chabzdová
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Baza chabzdová

Sambucus ebulus

Ľudový názov

baza

Výskyt rastliny

Okraje lesov, rúbaniská, kroviny, pri cestách, teplejšie oblasti.

Použitie rastliny

Je to liečivá aj technická droga. Prášok a tinktúra z koreňa pomáha pri vodnatieľke. Listy, kvety, plody napomáhajú pri látkových premenách. Pri vonkajšom použití pomáha pri bolestiach pohybových ústrojov, podporuje dokonca aj rast vlasov.

Popis rastliny

Je to bylina s plazivým podzemkom, z ktorého vyrastajú vždy čerstvé výhonky. Má 50-200 cm vysokú, priamu, jednoduchú byľ bez rozlíšiteľnej drene. Má perovitozložené podlhovasté listy s vajcovitými prílistkami a červenkasté päťpočetné kvety v plochých trojramenných vrcholíkoch. Plody sú čierne trojsemenné kôstkovice. Celá rastlina zapácha.

Pestovanie rastliny

 

 

 

Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.