BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Baza červená
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Baza červená

Sambucus racemosa

Výskyt rastliny

Na rúbaniskách, vyššie polohy, horské lesy, húštiny.

Použitie rastliny

Prirodzený posilňovač imunity, podnecuje činnosť ľadvín a pečene, zlepšuje sklerodermie a lupus, napomáha pri autoimunitnom ochorení. Má potopudné účinky, znižuje telesnú teplotu a potláčajú vývin choroboplodných mikroorganizmov v tráviacej sústave. Je používaný proti alergiám a ekzémom, proti dne a reume.

Popis rastliny

Báza červená je 1 - 3 m ker so svetlo hnedými vetvami. Listy majú 10 -25 cm dlhé, tvarom vajcovité čepele. Kvety kvitnú malé a žltozelené až zelené. Plodom sú bobule červenej farby.

Pestovanie rastliny

Zbierajú sa plody v 7. mesiaci, odporúča sa odstrániť mierne jedovaté semená z bobúľ. Odrezávajú sa metliny, ktoré sa sušia na prudkom vzduchu do 45°C. Tiež sa považuje za burinu.

 

 

 

Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.