BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Balota čierna
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Balota čierna

Ballota nigra

Ľudový názov

Čierny jablčník

Výskyt rastliny

Rastie na rumoviskách, pri cestách, pri ľudských obydliach, ohradách a na úhoroch.

Použitie rastliny

Rastlina sa užíva ako sedatívum, proti hystérii, pri strese a hypochondrických stavoch, spazmolytickum choleretikum, používa sa na obklady proti lámke a ischiasu.

Popis rastliny

Trvalka veľká 30- 100 cm, šedo chlpatá až vlnatá, ojedinele lysá. Má hranatú, rozkonárenú stonku a protistojné, vajcovité listy s vrúbkovanou pílkovitou čepeľov. Červenofialové alebo biele kvety rastú do nepravých praslenov, so štetinovitými listencami. Plodom je tvrdka rozdelená na štyri časti.

Pestovanie rastliny

Rastlina obľubuje dusíkaté pôdy. Zbiera sa vňať v úplnej zrelosti v 7. a 8. mesiaci a suší sa do 35 °C v tieni. Rozmnožuje sa ľahko a je považovaná za burinu. Dokáže potláčať iné kultúrne druhy.

 

 

 

Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.