BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Arnika horská
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Arnika horská

Arnica montana

Výskyt rastliny

Na horských lúkach a pasienkoch.

Použitie rastliny

Pri vonkajšom použití sa používa na mazanie a obklady ťažko sa hojacích rán, odreniny, opuchliny, pri bolestiach pohybových ústrojov.

Popis rastliny

Trvalka s dlhým mierne plazivým podzemkom a ružicou prízemných listov tvorí 20- 50 cm jednoduchú stonku s odstávajúcimi pármi sediacich, pozdĺžne žilkovaných listov a pomarančovožlté kvety v úbore. Plodom sú chocholcovité nažky a bylina typicky vonia.

Pestovanie rastliny

Má rada polotieň s kyslejšou piesočnatejšou nevápenatou pôdou. Môžeme ju pestovať v kvetináči či priamo na stanovišti priamym výsevom. Rozmnožujeme ju semenami, ktoré sejeme koncom leta alebo odrezkami podzemkov. Zbierame podzemok, kvety a vňať. Podzemok zbierame v jeseni a sušíme do 70°C , kvetný úbor zbierame na začiatku kvitnutia a sušíme umelo do 40-45°C.

 

 

 

Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.