BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Aloe vera
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Aloe vera

Aloe barbadensis

Ľudový názov

aloa pravá, púštny zázrak, prameň života

Výskyt rastliny

Suchšie a teplejšie oblasti, domácnosti, pôvodom z Afriky a Arábie.

Použitie rastliny

Jeho gél, ktorý má ukľudňujúce a hydratačné účinky, sa používa v kozmetike. Má podporné látky na hojenie pokožky a regeneráciu. Aloe má protizápalové účinky, pomáha pri hojení rán, popáleniach spôsobených vysokou teplotou, slnečným žiarením, chladom (omrzliny), röntgenovým žiarením. Pôsobí antibakteriálne a ako antivirotikum, antimykotikum a lieči infekcie ústnej dutiny, afty a zápaly. Aloe sa používa v tradičných východných medicínach, a taktiež aloe stimuluje imunitu, zlepšuje peristaltiku (pohyb) žalúdka a čriev.

Popis rastliny

Aloe je hrubolistá, vždyzelená rastlina bez kmeňa s dcérskymi ružicami. Listy môžu byť až 60 cm dlhé, modrozelené, často červenkasté, na okrajoch ostnaté, na oboch stranách hladké. Kvetný stvol dosahuje 0,9 m výšku, je jednoduchý, alebo s 2 – 3 vedľajšími konármi. Má žlté kvety merajúce až 3 cm s 3 – 4 mm veľkými vyčnievajúcimi tyčinkami. Vo vnútornej dužine listu sa nachádza priehľadná, polotekutá šťava.

Pestovanie rastliny

Rozmnožuje sa semenami, ale aj odreskami a oddelením bočných výhonkov. Vyžaduje priame slnečné lúče. Neprelievame v zimnom období, rastlinka v lete potrebuje pravidelné hnojenie každé 2 až 3 týždne. Semená vysievame na jar a udržiavame ich pri teplote okolo 22°C v mierne vlhkom substráte. Odrezky necháme 1 deň preschnúť a potom ich jednoducho vložíme na 2 až 3 týždne do vody alebo piesku, aby vyhnali korienky. Bočné výhonky sa len presádzajú od kmeňa.