BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Alchemilka žltozelená
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Alchemilka žltozelená

Alchemilla xantochlora

Ľudový názov

ženský plášť, divý muškát, husia nôžka, rosička

Výskyt rastliny

Vlhké lúky, pri potokoch, vyššie polohy, horské oblasti, okraje lesov.

Použitie rastliny

Je to všeliek na všetky ženské choroby a problémy (maternica, pôrody, menštruácia, fyzické poškodenia, obrátenia maternice, upevňuje plod).  Lieči taktiež atrofiu svalu a je prostriedkom odvodňujúcim a posilňujúcim srdce pri traumatických horúčkach, hnisavých ranách a zanedbaných vredoch. Používa sa aj pri skleróze multiplex.

Popis rastliny

Alchemilka má podzemok, z ktorého vyrastá ružica prízemných listov a niekoľko vzpriamených, 10 - 50 cm vysokých stoniek. Listy ružice sú dlhostopkaté s okrúhlo-obličkovitou čepeľou rozdelenou na 7 - 9 pílkovitých lalokov. Stonkové listy sú sediace a majú 7-11 laločnatú, zúbkatú čepeľ. Žltozelené kvety sú zoskupené do súkvetí a sú obojpohlavné . Na hornej časti kališných lístkov, ktoré zrastajú s čiaškou, sa nahrádzajú nevyvinuté korunné lupienky. Celá rastlinka je jemne chlpatá. Plod je nažka a v strede listov sa po ránach zachytáva charakteristická kvapka rosy.

Pestovanie rastliny

Je náročnejšia rastlina na výsev a vysádza sa od 4. až po 6. mesiac. Substrát by mal obsahovať aj piesok a ideálna teplota na klíčenie je 20-22 °C. Klíčenie trvá dva týždne a viac. Vňať sa zbiera od 5. mesiaca po 8. mesiac, koreň vykopávame od 9. po 10. mesiac. Suší sa na tmavých miestach. Vyžaduje vlhkosť.