BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Agát biely
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Agát biely

Robinia pseudoacacia

Ľudový názov

agát

Výskyt rastliny

Teplejšie oblasti Európy, teplé svetlé miesta, stráne, okraje lesov a ciest, monokultúry, mestá.

Použitie rastliny

Používa sa najmä proti hyperacidite, pálení záhy, pri migrénach, taktiež ako laxatívum, ale aj ako posilňujúci prostriedok a ako silnejšie spazmolytikum. Agát tiež zlepšuje látkovú výmenu a napomáha pri reumatizme, uvoľňuje kŕče hladkého svalstva. Podporuje chuť do jedla.

Popis rastliny

Agát je drevina, dorastajúca do výšky 20 až 25 metrov a má stredne rozkonárenú nepravidelnú korunu. Listy sú stopkaté, tvorí prilístky premenené na tŕne. Kvety (veľmi voňavé a medujúce) predstavujú prevísajúce, bohaté, pazušné strapce a 15-20 bielymi kvetmi. Semená (obličkovité) sú uložené v podlhovastých lysých strukoch. 

Pestovanie rastliny

Dobre sa prispôsobuje mestským podmienkam, je odolný, netvorí však odnože pri poškodení. Na slnku rastie podstatne rýchlejšie. Semená prežívajú v pôde aj niekoľko rokov a zachovávajú si klíčivosť. Je u nás označovaný za inváznu rastlinu. Zbierajú sa kvety v 5. a 6. mesiaci, ktoré sušíme v tenkých vrstvách v tieni a na vzdušnom mieste. Z mladých konárov sa odlupuje kôra v čase, keď sa objavuje prvá miazga, v 3. a 4. mesiaci, následne sa suší.