BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Potočnica lekárska
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Potočnica lekárska

Nasturtium officinale

Ľudový názov

žerucha, vodný chren

Výskyt rastliny

Vyskytuje sa v blízkosti vodných tokov, na nivách riek, pri potokoch a v prameniskách. Ale nájdeme ju aj pri stojatej vode. Rozšírená je takmer po celom svete a nájdeme ju aj na našom území.

Použitie rastliny

  • má vysoký obsah bielkovín
  • obsahuje vitamíny A, B1, B6, B7, C, E a K, kys. listovú, jód, vápnik, draslík, selén, mangán, zinok a železo
  • má močopudné účinky, zabraňuje nadúvaniu, podporuje trávenie
  • pomocou tejto bylinky sa liečia nervové bolesti, horúčka, choroby dýchacích ciest
  • pomáha regulovať krvný tlak
  • odporúča sa aj cukrovkárom a má aj protirakovinové vlastnosti
  • bylinka má afrodiziakálne účinky
  • používa sa aj na vonkajšie použitie - pri krvácajúcich ranách, odreninách, vyrážkach a ekzémoch
  • účinná je aj pri vypadávaní vlasov
  • potočnica je výborná v šalátoch, wrapoch alebo sendvičoch

Má vysoký obsah bielkovín. Obsahuje vitamíny A, B1, B6, B7, C, E a K, kys. listovú, jód, vápnik, draslík, selén, mangán, zinok a železo. Známe sú i močopudné účinky, zabraňuje nadúvaniu a podporuje trávenie. Potočnica lekárska lieči avitaminózu (nedostatok vitamínov), choroby dýchacích ciest, nervové bolesti a horúčka a reguluje krvný tlak. Výborná pre  cukrovkárov a disponuje aj protirakovinovými vlastnosťami. Skýva aj afrodiziakálne účinky.

Používa sa aj pri krvácajúcich ranách, vyrážkach, odreninách a ekzémoch. Pôsobi aj pri vypadávaní vlasov vďaka zinku a vitamínu B7. 

Používa sa často aj v kuchyni surová v šalátoch alebo sendvičoch. Má pikantnú chuť ako horčica roľná a je vynikajúcoch prísadov do varených receptov. Je vhodná aj na prípravu bylinných čajov. V modernej gastronómií sa používa na zdobenie jedál a nápojov.

 

Popis rastliny

Je to popínavá vodná rastlina ktorá rastie v blízkostí riek a potokov. Potočnica rastie čiastočne ponorená alebo úplne ponorená vo vode. Listy sa majú sfarbenie odlišujúce od svetlo po tmavozelené a sú elipsovité alebo okrúhle. Kvety vyrastajú vo zväzkoch a sú väčšinov biele.

Upozornenie: Neodporúča sa konzumovať vo väčších množstvách. Nezbierať v blízkosti oblastí s dobytkom! Varením usmrtíte potencionálne parazity, ktoré by sa na rastline mohli nachádzať.

Pestovanie rastliny

V súčasnosti sa potočnica pestuje hlavne v Nemecku a vo Francúzsku. V zahraničí ju dostať v mnohých obchodoch so zdravou výživou. Zbierame ju v období kvitnutia: apríl – september. Ak máme v záhrade dostatočné vlhko, či jazierko, nemali by sme na potočnicu zabudnúť. Rastlina sa tiež môže pestovať v umelej vodnej nádržke.


Pestovanie potočnice lekárskej zo semien.

Rastlina miluje vlhké prostredie. Semenienka vysievame od mája do júna. Substrát udržujeme neustále mokrý. Klíčenie trvá 8 až 10 dní. Pestujeme v blízkosti studní, potokov či vodných plôch.