BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Čajovník čínsky
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Čajovník čínsky

Camellia sinensis

Ľudový názov

čaj

Výskyt rastliny

Čajovník sa pestuje​ ​v juhovýchodnej Čín​e, Vietnam​e, Indi​i a na Barm​e​​. ​Čajovník dobre znáša klimatické podmienky.​ ​Miesta výskytu sú trópy, subtróp​y a tepl​é krajin​y mierneho pásma ​na celom svet​e​.

Použitie rastliny

  • detoxikuje organizmus, zvyšuje imunitu.
  • čaj obsahuje kofein a teofylin a majú povzbudzujúci účinok
  • stimuluje mozgovú činnosť, prúdenie krvi a činnosť srdca
  • podporuje trávenie, činnosť pečene a činnosť ľadvín
  • čajový obklad zmierňuje kruhy pod očami, zápaly očí a očných spojiviek
  • éterický olej sa používa k výrobe parfémov
  • hojí rany po poštipnutí

 

Druh čajovníka Camellia sinensis sa spracúva v princípe dvoma druhmi procesov.
Je to zelený čaj a čierny čaj.

Zelený čaj

Listy sa mechanicky narušia, ale oxidácia je rýchlo ukončená pôsobením tepla. V Číne sa využíva sušenie na pare a v Japonsku skôr sušia čaj na slnku alebo horkým vzduchom. Celková dĺžka spracovania je vo finále jeden až dva dni po zbere.

Proces spracovania:

  1. čiastočné sušenie
  2. naparovanie
  3. stáčanie a vysušovanie
  4. záverečné vypaľovanie

Čierny čaj –(červený čaj názov sa používa v Číne)

Listy sa mechanicky narušia, oxidácia sa nechá úplne prebehnúť. Celková dĺžka spracovania je vo finále týždeň a viac. Dôležitý rozdiel je medzi tradičným ručným spracovaním a plne mechanizovanou výrobnou metódou.

Proces spracovania: 

  1. sušenie
  2. stáčanie
  3. fermentácia
  4. záverečné vypaľovanie

 Ďalšími druhmi čajovníka sú:

Oolong - Ak hľadáte niečo medzi zeleným a čiernym čajom vyskúšajte niektorý z druhov Oolongu. Ochucujú sa rôznymi druhmy kvetov napr. orchideou, osmanthom…

Pu-erh - Je dvojnásobne oxidovaný čaj, odležaný po dobu niekoľkých rokov pričom platí, že čím je pu-erh starší, tým je viac cenený. plnú a zemitú chuť.

Biely čaj - Vyrába sa z pupeňov a horných lístkov, na zber sú vhodné najmladšie lístky pokryté striebornými chĺpkami. Neprechádzajú mechanickým spracovaním ani oxidáciou. Je to ojedinelý čaj len pre labužníkov.

Popis rastliny

Čajovník je vždyzelený ker z rodu čajovník a z čeľade čajovníkovité. Jeho listy poskytujú čaj, ktorý obsahuje 2,5% kofeínu. Rastlina sa pestuje ako ker alebo strom na plantážach. Listy majú rôzne veľkosti, krátke stonky, biele kvety (podobajú sa kvetom čerešne), plody sa podobajú orechom. Listy čajovníku sú dlhé 3 až 25 cm. Na spodnej strane listov sú jemné chĺpky.

Pestovanie rastliny

Rastline sa najlepšie darí v v tropickom pásme a v monzúnovom klimateVysádzame na kyslé pôdy, od hladiny mora až po nadmorské výšky okolo 2500 m. Je možné ju pestovať aj doma, ale treba rastlinku chrániť pred mrazmi. Dokonca ju vieme pestovať ako bonsaj. Veľmi podstatná je dostatočná vlhkosť!

 

 
 
 
Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.