BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Baza čierna
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Baza čierna

Sambucus nigra

Ľudový názov

psia baza, pánbožkova apatieka

Výskyt rastliny

Pri plotoch, pri cestách, okraje lesov, kroviny, aj chladnejšie aj teplejšie oblasti.

Použitie rastliny

História a tradície

Baza čierna je strom kúzelnej flauty…

Anglicky názov “elder“ je odvodený od anglosaského slova “aeld“, čo znamená oheň pretože duté vetvičky sa kedysi používali na rozdúchavanie ohňa.
Latinské rodové meno “sambucus“ pochádza z gréckeho “sambucu“, čo znamená hudobný nástroj. Vyrábali sa z nej totiž  flauty. 
Germáni nazývali bazu “Holunder“ podľa víly, ktorá sa volala Holda a bývala v týchto stromoch. Mala dvojitú tvár. Bola zobrazovaná ako mladá dobrotivá žena s dlhými zlatými vlasmi, ale zjavovala sa tiež ako stará škaredá čarodejnica. Baza čierna má  teda v tradíciách našich predkov pozitívnu  ale aj negatívnu tvár. Víla Holda v nej nebývala ale sama. Bola kráľovnou elfov a škriatkov, ktorí taktiež obývali bazové kríky.

Holda bola prísna a preto nemeckí roľníci uctievali bazu čiernu tak, že keď na ňu narazili uprostred poľa zložili klobúk a v žiadnom prípade sa ju neodvážili vykoreniť. Keď si z bazy chceli odrezať vetvičku, kľakli si pred rastlinu a prosili ju : 
”Pani Holda, daj mi trochu svojho dreva a ja, až vyrastie ti dám niečo z môjho majetku.” 

Museli tak urobiť len 6. januára a pritom si museli trikrát pľuvnúť.

Vetvy z bazy čiernej slúžili v histórií na viaceré účely:

  • Vyrábala sa z nej kúzelná flauta, ktorá mohla byť v germánskych legendách odrezaná len tam, kde nepočuť kikiríkať kohúta, inak by znela falošné. Táto palica vydávala zvuky, ktoré vraj chránili pred kúzlami. 
  • Človek ňou mohol vyznačiť na opustenom mieste magický kruh. Účelom bolo získať semienko kúzelného papradia, ktoré dodá silu za 30 mužov. Holda sa už potom postarala, aby človeku neviditeľná ruka podala krčah so semienkom.
  • Na Sicílii sa verilo že bazová vetvička zabije hada a odhalí zlodeja.
  • Počas slávností svätej Rozálie v Palerme, bolo ešte pred niekoľkými rokmi zvykom, že chlapci z ľudu používali prehnane veľké množstvo vetvičiek tak, že si ich priviazali okolo hlavy a pása na znamenie radosti a víťazstva. Dodnes sa tak zdobí celé mesto vždy pred zmienenou slávnosťou.
  • Suché vetvy z tohto stromu zapichnuté do zeme na okrajoch pozemku  robia pozemok nedotknuteľným a vytvárajú tak jeho pomyselnú hranicu. Tento pozemok je potom posvätný.
  • Liečili si s ňou tiež choré zuby. Vtedy sa muselo trikrát za sebou prísť k čiernej baze a zavolať: “Pani Holda, požičaj mi kúsok kôry ja ti ju zase prinesiem.“ Kôra sa odrezala a človek si s ňou čistil ďasná , až pokým sa drevo nezafarbilo od krvi. Nakoniec sa chorý vrátil, kráčajúc otočený chrbtom ku stromu a vrátil kôru na to isté miesto odkiaľ ju odrezal. Tak sa  vraj bolesť preniesla na bazu.

Negatívna stránka víly Holdy bola, že nemala rada keď sa z dreva robili dosky na podlahu alebo nábytok. Tak isto sa nemohli vyrábať detské postieľky , pretože Holda vraj  prišla vytiahnuť dieťa za nohy z postieľky von.

 

V tradičnom lekárstve bola čierna Baza považovaná za všeliek. Sedemkrát si pred ňou človek pokľakol, pretože aj darov ktoré dávala bolo sedem.

1. Výhonky
Z nich sa pripravuje odvar, ktorý lieči  neuralgie a zápaly. 

2. Listy
Sa zase používajú na kožné problémy.
Môžeme použiť aj čerstvé  alebo sušené, ktoré  pridávame do masti.
Získame tak prostriedok na liečenie podráždenej pokožky, pomliaždenín, rezných rán a výronov. Zvonka prikladáme na hemoroidy listy uvarené v ľanovom oleji.
Čaj z listov má diuretické účinky, šťava z listov  zas lieči podráždené oči.

3.Kvety
Z nich sa pripravuje čistiaci čaj, alebo rôzne nápoje.
Kvety musíme sušiť v záhradnom prístrešku ,pretože pri sušení ich pach pripomína mačací moč. 
Kvety bazy sa používali na prípravu vody, ktorá je vhodná aj ako pleťové tonikum, pretože má sťahujúce účinky.
Vylúhovaním sušených kvetov po dobu 1 h sa pripravuje nálev, ktorý má blahodárne účinky na podráždenú pokožku.
Krém zo sušených kvetov je vhodný na všetky typy pleti, zvláčňuje pokožku, vyhladzuje vrásky a potláča  pehy. Upokojuje tiež pleť po spálení slnkom
Čaj z kvetov pomáha znížiť telesnú teplotu, preto sa doporučuje pri liečení horúčky, chrípky a prechladnutia.
Môže tiež eliminovať príznaky sennej nádchy, zápalu priedušiek a nosných dutín.
Lieči tiež čiastočnú hluchotu a zápal uší.

4.Bobule/plody
Spracujú sa  na sirup, na liečbu zápalu priedušiek a pľúc.
Môžeme pripravovať čaj, víno aj  zaváraniny. Používajú sa aj ako náplň do pečiva

5.Kôra
V závislosti od množstva sa používa ako prostriedok na vyvolanie dávenia.
Čerstvá kôra sa zasa prikladá na oči a lieči zelený očný zákal.
Je vhodná proti bolestiam hlavy  ale aj na vyvolanie pôrodu. 
Vhodná je pri problémoch s ľadvinami ale aj pri ochoreniach srdca. 

6.Koreň
Rozdrvený a uvarený je vynikajúci vo forme odvaru, alebo zábalu proti poruchám metabolizmu a pri Dne.

7.Dreň
Získava sa kaša ,ktorá sa mieša s múkou a medom.
Používa sa k zmierneniu bolesti vykĺbenej končatiny.

  

Ďalšie tradičné múdrosti o Baze čiernej.

  • Baza sa považovala za ochrancu rodiny, domu, dvora a dobytka. Obyvatelia ju preto hojne vysádzali. 
  • Vo Švédsku do konca 19. storočia tehotné ženy bozkávali tento strom, aby mali dobre tehotenstvo. 
  • Hovorí sa, že keď stojíte pod bazou nikdy do vás neudrie blesk.
  • Ak boli počas leta kvety čiernej bazy jemné, predpovedali suchý rok. Naopak ak boli mohutné, bolo to predzvesťou dobrej úrody. 
  • V keltskej kultúre predstavuje strom 13. lunárny mesiac, ktorý sa završuje v dňoch zimného slnovratu, pretože baza uchováva svoje plody až do decembra.
  • 13 je Magické číslo ktoré symbolizuje plynutie času, znovuzrodenia a cyklické obnovovanie života a smrti. 
  • Druidi považovali bazové plody za posvätný dar bohyne zeme a používali ich na výrobu silného vína. Bolo určené iba adeptom iniciácie a malo zvýšiť ich jasnozrivosti.
  • V kresťanskej tradícii má dôležitú úlohu  pri obradoch spojených so smrťou.
    Hrobár vošiel do domu mŕtveho a položil mu na hlavu veniec z bazových kvetov a listov, ako účinné “Viaticum“ za cestou na večnosť. 
  • Táto rastlina mala záporný aspekt v Anglicku. Pálenie bazy čiernej, privádza vraj  do domu diabla
  • Podľa Wiliama Langalanda 16. storočie sa Judáš obesil na baze čiernej a o tej doby sú jej bobule tak trpké že sa nedajú jesť. 
  • Hovorí sa, že intenzívna vôňa kvetu a listu vyvoláva nevoľnosť ba až smrť. 
  • Baza bola vždy spojovaná zo smrťou a už megalitické pohrebiská mali náhrobné kamene v tvare bazového listu. 
  • Vo viacerých kútoch sveta sa baza vysádzala na pohrebné miesta, na hroby zosnulých a ak vykvitla, bolo to znamenie, že duša mŕtveho je šťastná, alebo v nebeskom raji.
  • Z bazy si však môžeme pripraviť aj kúzelný nápoj lásky. Bazové kvety vložíme do džbánu s pivom, ktorý spoločne vypije chlapec a dievča. Tento pár potom bude mať do roka svadbu.

 

Foto: Von Miriam Wiegele (Illustrationen: Andreas Posselt), aus „Servus in Stadt & Land“, Ausgabe September 2014.

Popis rastliny

Baza je 3 - 5 m vysoká drevina. Konáre majú hrbolčekovité dýchacie otvory a sú vyplnené bielym stržňom. Listy sú protistojné, nepárno perovité a sú tvorené z 3 - 5 pílkovitých lístkov. Drobné päťpočetné voňavé biele kvety sú usporiadané do viacramenných chocholíkovitých súkvetí. Plody sú trojpuzdové, lesklé tmavofialové až čierne guľovité kôstkovičky. Kvety sú intenzívne voňajúce.

Pestovanie rastliny

Vyhovuje jej polotieň a darí sa jej na čerstvých, kyprých a humóznych pôdach s dostatkom živín.
Bazu si vypestujeme aj zo zrelých plodov bazy, tie zasadíme do kvetináčov do pôdy asi 2,5 cm hlboko, umiestnite vonku na chránenom mieste. Keď vyrastú môžu sa presadiť na stanovisko. Ďalší spôsobob je rozmnoženie z odrezkov dlhých asi 30 cm, tie napicháme do záhonu, neskôr rozsadíme. Kvety zbierame počas 5. a 6. mesiaca, plody (zrelé sú čierne) od 8. do 9. mesiaca a listy počas 6. a 7. mesiaca. Suší sa v tenkých vrstvách a na tmavom mieste.
Rez si nevyžaduje, ale dobre ho znáša aj vo väčšom rozsahu.

 

 

 

Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.